Ekaterina Dar

Ekaterina Dar

Das Imperium Talent Agency Berlin (D.I.T.A.)
Georg Georgi
+49 151 6195 7519
georg@dasimperium.com

Information

Acting age
20 - 35 years
Year of birth
1990 (31 years)
Place of birth
Siberia
Height (cm)
179
Weight (in kg)
56
Eye color
blue
Hair color
Brown
Hair length
Long
Stature
slim
Place of residence
Moscow
Cities I could work in
Moscow, Saint-Petersburg, Paris, Berlin, London
Nationality
Russian
Languages
German: basic
English: fluent
Russian: native-language
French: fluent
Instruments
Guitar: basic
Piano: medium
Sport
Fencing (sports), Fencing (stage), Gymnastics, Yoga
Dance
Contemporary dance: medium
Profession
Actor, Cabaret artist, Comedian, Musical actor, Singer, Speaker
Singing
Musical: medium
Driver's license classes
Car class

Vita entries

Primary professional training

2015
Russian Academy of Theatre Arts (RATI-GITIS)

Awards

One day of her life (nominated) (Short film)
Blow-Up Chicago International Arthouse Film Fest, best actress

Film

Murder Girl (Cinema film)
Murder girl (LR) Diana Galimzyanova Producer: Diana Galimzyanova
Radio nuit Paris (Drama)
Olga Ivanovska (LR) Jean-Michel Després Producer: Jean-Michel Després
Vratar galaktiki (Cinema film)
UFO-girl (OR) Dzhanik Fayziev Producer: Dzhanik Fayziev, Sergey Selyanov, Innokentiy Malinkin Casting director: Artem Chetverikov
The Coach (Short film)
luxury prostitute (LR) Vladimir Koptsev Producer: Vladimir Koptsev
Murder Girl: Counting Rhymes (Music video)
Leading role Diana Galimzyanova Producer: Diana Galimzyanova
Turn on my light (Short film)
model (SR) Mariya Denkova Producer: Mariya Denkova
One day of her life (Short film)
She (LR) Olga Panina Producer: Olga Panina Blow-Up Chicago International Arthouse Film Fest Nominated, Monica Vitti Award Best Actress
Atlanta Have Gone (Short film)
Anna Orlova (LR) Evgeniy Vtorushin Producer: Cinemot agency Casting director: Evgeniy Belov
The Night Kept Coming on and There Was Nothing I Could Do About (Music video)
Kaas (LR) Diana Galimzyanova Producer: Diana Galimzyanova
Akramrya (Documentary movie)
Self (LR) Diana Galimzyanova Producer: Diana Galimzyanova Distribution: Inclusion foundation
The Lightest Darkness (Cinema film)
the second conductor (SR) Diana Galimzyanova, Anastasia Ivanova, Olga Panina Producer: Diana Galimzyanova
Whatnot (Music video)
Leading role Diana Galimzyanova Producer: Diana Galimzyanova
Silver Medal (Drama)
She (LR) Gala Shiyan Producer: Sveta Kobrakova

Theatre

Murder girl (Drama)
Solo performance (LR) Diana Galimzyanova Producer: Diana Galimzyanova Theatre: Platform 8/3
Me and Frida (Drama)
Frida (LR) Ovlyakuli Hojakuli Producer: Nargis Abdullaeva Theatre: Theatre. DOC
Materialism and empiriocriticism
Leading role Vsevolod Lisovsky Theatre: Platform 8/3
Invisible Moscow
Sasha Morozova (LR) Egor Matveev Producer: Alice Bulatova Casting director: Alice Bulatova sight-specific promenade
GAS 2 Opera (Opera)
unicorn (OR) Vsevolod Lisovsky Producer: VAC foundation Casting director: Laboratory building of the Moscow power engineering Institute Nomination to the Golden' Mask 2020
Without the director
Jeanne D’Arc (LR) Vsevolod Lisovsky Theatre: Different spaces
Strange voice (Drama)
Vika (LR) Elena Smorodinova Producer: Stanislavsky electro-theatre Theatre: Stanislavsky electro-theatre
Gonna make you a star
Anna Peaceful Elena Smorodinova Producer: Yulia Khamitova, Elena Smorodinova, Ekaterina Dar Theatre: Different space Casting director: Yulia Khamitova, Ekaterina Dar immersive performance
Cave (Drama)
Leading role Vsevolod Lisovsky Theatre: Meyerlod’ centre
Skvoz/Through (Other)
Leading role Vsevolod Lisovsky Producer: Anna - Maria Apostolova Theatre: train 48-hours performance in train
Ècoute, je meurs (Drama)
Chris (LR) Anton Bonicci Producer: Yulia Khamitova, Ekaterina Dar Theatre: Pave d'Orsay gallery Casting director: Yulia Khamitova, Ekaterina Dar
Stage performance “Intimate”
Silent company Ontroerend Goed Producer: Fedor Elyutin Theatre: Different spaces Casting director: Natasha Kirillova
Midday. 1968 (Drama)
solo performance (LR) Dmitry Volkostrelov Theatre: GOGOL-center
Carlos Santos’ mirror
Performer (LR) Talgat Batalov Theatre: Mansard at Novaya Dmitrovka
Posle (“After”) (Drama)
fatal brunette in the style of the 1920-s (LR) Elena Nenasheva Producer: Daria Verner Theatre: Meyerhold Center
Anima chroma
The blue colour Albert Rudnitsky Producer: Inclusion' foundation Theatre: Joint project of the Hermitage and the Theatre of Nations
Bald Singer (Other)
Author, Ionesco (LR) Oleg Cherkas Theatre: Theatre loft “Compass”
Theatre company ECSTÁTIC (Other)
Vasilisa (OR) Maxim Didenko Producer: Elena Novikova, Daria Zolotukhina Theatre: The Spiridonov' House Casting director: Elena Novikova, Daria Zolotukhina
The Golden Ass (Drama)
Birrena (SR) B.Y.Yukhananov Theatre: Stanislavsky electro-theatre
Müller machine (Drama)
Other roles K.S.Serebrennikov Theatre: GOGOL-center
Cinderella (Operetta)
Sister Marianna (OR) Vyacheslav Polunin, Vitaliy Saltykov Producer: St.Petersbourg State Theatre in Fontanka Theatre: St.Petersbourg State Theatre in Fontanka
Jacques Lecoq International School of Theatre
My pleasure (Other)
Regina (LR) V.G.Mikhelson Theatre: Moscow State Cinema Actors’ Theatre
Fairy tales about happiness (Other)
Mermaid (OR) Vyacheslav Polunin Producer: Upsala circus Theatre: Upsala circus
A ferry game (Drama)
Muse (LR) Dmitry Tetkin Producer: Dmitry Tetkin Theatre: Grusomhetens Teater
Farewell to the conferencier (Drama)
Alexander Isakov Producer: SpbGATI Theatre: Theatre in Mokhovaya stage
Programme “Cabaret” (Operetta)
Pair item “Felt boots” (“Valenki”), crowd item “Can-can”, “Paris” (OR) Alexandr Isakov Producer: SpbGATI Theatre: Theatre in Mokhovaya stage
The Odyssey (Operetta)
Procuress (SR) Boris Voitsekhovsky Producer: SpbGATI Theatre: Theatre in Mokhovaya stage
Bremen Town Musicians
Donkey Alexandr Isakov Producer: SpbGATI Theatre: A.Raikin Variety theatre

Audio

Beauty (Audio drama)
singer (OR) Ivan Kushnir Producer: Elena Novikova, Dasha Zolotukhina Audio: Black Russian Casting director: Elena Novikova, Dasha Zolotukhina